LADING

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Etki Göstermektedir?

Doğum kontrol hapları ağızdan alınan hamilelik önleyici olarak kullanılmaktadır. Yumurtlama sürecinin geçici olarak durdurulmasını sağlamaktadır. Günümüzde aile planlamasında ilk olarak düşündüğü yöntemler arasında yer almaktadır.

kadın doğum kontrol

Hamilelikten Koruma Nasıl Oluşmaktadır?

Doğum kontrol hapları yumurtlamayı önleyici etkilerinin yanı sıra rahim ağzı salgısını arttırarak spermlerin içeriye geçişini engellemekte ve rahim içi dokusunu incelterek yuvalanma olayının önüne geçmektedir. Kısacası doğum kontrol hapları hamileliği koruyucu etkiye sahiptir.

Doğum Kontrol Hapları Ne İçermektedir?

En yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron hormonunu içeren haplardır. Ayrıca minipill yani yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları da mevcuttur. Minipill haplar özellikle doğum sonrasında emzirme dönemi için kullanılmaktadır. Günümüzde artık 30 mikrogram içeren ve bu nedenle düşük dozlu doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Bu ilaçlarda trombus yani damar içi pıhtılaşma ve diğer yan etkiler ise son derece azdır. Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldığında koruyuculuk oranları da yüksektir.

 

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılmaktadır?

Doğum kontrol haplarının kullanımı 3 hafta kullan, 1 hafta bırak veyahut 21 gün kullan, 7 gün ara ver şeklindedir. İlaçların çoğunda, hapların üzerinde günler belirtilmiştir. Bu nedenle şaşırma olayı engellenmiştir. Doğum kontrol haplarına ilk kez başlayacaklar için ilk hapı adet başlangıcının tercihen birinci veya ikinci günü almaları gerekmektedir. 5. günden sonra alınmaları sonucunda hamilelik dönemi oluşmaktadır. Hamilelikten koruma, daha ilk kutunun alımına başlanması ile başlayacaktır.

doğum kontrolün zaraları

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Neden Sakıncalıdır?

Doğum kontrol hapı kullanımı damar içi iltihabı olanlarda, şüpheli meme kanseri, 35 yaş üzerinde olan ve sigara içenlerde, karaciğer hastalığı olanlarda ve hamilelik şüphesinde nedeni belirsiz adet kanaması düzensizliklerinde kullanımı sakıncalıdır.

Doğum Kontrol Hapına Başlamadan Önce Tetkikler

Doğum kontrol hapına başlamadan önce tansiyon takibi, tam idrar testi, meme muayenesi, karaciğer muayenesi, jinekolojik muayene, CVS yani rahim ağzı kanser tarama testi, karaciğer fonksiyon testleri ve açlık kan şekeri, gerektiğinde glukoz tolerans testi yapılmasında fayda vardır. Ayrıca ek olarak yılda bir kez bu testler tekrarlanmalıdır. Smear yani rahim ağzı kanser tarama testi normalde yılda bir kez tekrarlanması gereken tarama testidir

Leave a Comment

Klasik mobilya
You might also likeclose